بد افزار ها کدامند؟

مجموعه: تکنولوژی, علمی تعداد بازدید: 2
بد افزار ها کدامند؟

بد افزار ها کدامند؟ بد افزار ها در اصل قطعه کد هایی هستند که توسط برنامه نویسان نوشته میشوند و کاربرد آن کار های ناخواسته یا خرابکاری است. بعضی از آنها از سیستم شما به عنوان قربانی برای انجام عملیات تخریب روی دیگر سیستم ها استفاده میکند.

تاریخچه بدافزار ها

بدافزار  به انگلیسی:  Malware برنامه‌های رایانه‌ای هستند؛ به علت آن‌که معمولاً کاربر را آزار می‌دهند یا خسارتی بوجود می‌آورند، به این نام مشهورند. برخی از آنان فقط کاربر را می‌آزارند. مثلاً وی را مجبور به انجام کاری تکراری می‌کنند. اما برخی دیگر سیستم رایانه‌ای و داده‌های آن را هدف قرار می‌دهند که ممکن است خساراتی به بار آورند. در عین حال ممکن است هدف آن سخت‌افزار سیستم کاربر باشد.

بد افزار ها کدامند؟

ویروس

به برنامه هایی گفته می شود که خود را تکثیر می کنند و بیشتر به شکل فایل اجرایی(exe.) میباشند. ویروس ها برای تخریب و آلوده کردن سیستم ها نیاز به اجرا شدن توسط یک برنامه یا کاربر را دارند.

کرم ها

کرم ها بد افزار هایی هستند که از طریق حفره های شبکه ای کامپیوتر به آن نفوذ می کنند.

  1. در شبکه، کامپیوترها را جستجو می کنند و سیستم های آسیب پذیر را پیدا می کنند

  2. به کامپیوتر آسیب پذیر حمله و نفوذ کرده و برنامه ای روی آن به اجرا در می آورند

  3. از کامپیوتر جدید برای حمله به دیگر سیستم ها استفاده می کنند.

اسب تروجان

تروجان به فایل هایی گفته می شود که به نرم افزار ها می پیوندند و زمانی که کاربر نرم افزار را درون سیستم خود نصب می کند، سیستم به ویروس آلوده می شود.

مثلا اگر کاربر از اینترنت برنامه ای را دانلود و نصب کند همراه اجرای برنامه ویروس نیز وارد سیستم میشود و طبق برنامه نویسی هایی که انجام شده است به سیستم حمله می کنند.

روت کیت

یکی از خطرناک ترین ویروس و کرم است که تمام سیستم را به کنترل خود در میارد بدون آن که کاربر متوجه شود. روت کیت ها با اعمال تغییراتی در سیستم عامل به مقاصد خود دست میابد.

نرم افزار جاسوسی

این دسته از بدافزارها اقدام به دزدیدن اطلاعات از سیستم های کامپیوتری می کنند. نرم افزارهای جاسوسی می توانند توسط دیگر بد افزارها مانند اسب های تروا یا کرم، نصب شوند و یا اینکه فرد سودجویی مستقیما اقدام به نصب آن ها بکند. یکی دیگر از راه های انتشار نرم افزارهای جاسوسی، روش های تحریکات جمعی یا همان مهندسی اجتماعی (Social Engineering) مانند استفاده از ایمیل، برای ترغیب کاربر به نصب یک برنامه مجانی و به ظاهر مفید است. دسته ای از نرم افزارهای جاسوسی به نام Keylogger ها وجود دارند که پس از اجرا، هر چیزی را که کاربر کامپیوتر تایپ می کند، در جایی ذخیره کرده و حتی می توانند از کارهای وی فیلم تهیه کنند و سپس این اطلاعات را در شبکه یا اینترنت برای فرد دیگری ارسال نمایند.

بد افزار ها کدامند؟

در پشتی

زمانی که یک کامپیوتر مورد نفوذ واقع می شود، نفوذگر یک یا چند برنامه در پشتی را در سیستم تعبیه می کند تا در آینده بتواند از راه های مخفی، به سیستم وارد شود. در حقیقت هدف از تعبیه در پشتی، ایجاد راهی برای دور زدن مکانیزم کنترل دسترسی سیستم است.

ابزار نفوذ

ابزارهای تست نفوذ نیز، معمولا جزو بدافزارها دسته بندی می شوند. اگرچه بدیهی است که وجود این ابزارها، لزوما به معنی آلودگی سیستم نیست. چرا که کاربر می تواند این ابزارها را آگاهانه برای کارهای ارزیابی امنیتی خود، نصب یا تعبیه نموده باشد.

بد افزار ها کدامند؟

تبلیغات ناخواسته

تبلیغات ناخواسته، برنامه هایی هستند که بدون خواست کاربر به آن نمایش داده می شوند. صفحات pop-up نمونه ای از این نوع بد افزار است. میزان مخرب یا خطرناک بودن این بدافزارها می تواند متغیر باشد. برای مثال اگر این برنامه بر روی سیتم عامل نصب باشد، به صورت بالقوه می تواند هر نوع جمع آوری اطلاعات کاربر یا دستکاری در دیگر نرم افزارها را انجام دهد. اما برنامه های تبلیغاتی که روی مرورگر ست میشوند، سطح آسیب کمتری خواهند داشت. البته عموما اطلاعاتی که توسط این نوع از بدافزارها جمع آوری می شود، اطلاعات کم حساس، مانند علاقه مندی های فرد به سایت های فروش کالا و . . . است.

 

واین را همیشه به یاد داشته باشین که یک آنتی ویروس مطمئن می تواند از اطلاعات و سیستم شما محافظت کند و نگذارد هیچ یک از آنها پاک یا مخرب شود.

منبع: ZooMit

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بد افزار ها کدامند؟”

قالب تفریحی