همه چیز درباره ماه گرفتگی کلی ۱۱ بهمن

مجموعه: اسلایدشو, علمی, نجوم تعداد بازدید: 23
همه چیز درباره ماه گرفتگی کلی ۱۱ بهمن

ماه گرفتگی‌ اغلب پدیده نجومی جالبی است که هر ساله ما می‌توانیم شاهد آن باشیم. امسال ماه گرفتگی کلی را شاهد خواهیم بود که کمی خاص است. این ماه گرفتگی در شامگاه ۱۱ بهمن در خاورمیانه قابل مشاهده است. در ادامه با ما همراه باشید.

ماه گرفتگی چیست؟

ماه گرفتگی پدیده نجومی است که طی آن زمین دقیقا در راستای خط ماه و خورشید قرار می‌گیرد. در این حالت دیگر نور خورشید به ماه برخورد نمی‌کند. البته در این حالت بازهم ماه نورانی است، اما کمتر از حالت عادی. ماه گرفتگی کلا چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد.

مقاله مرتبط:   ماه گرفتگی یا خسوف چیست؟

دو نوع ماه گرفتگی وجود دارد: کلی و جزئی. اگر سایه زمین تمام ماه را بپوشاند ماه گرفتگی کلی ایجاد می‌شود و اگر بخشی از آن را بپوشاند ماه گرفتگی جزئی اتفاق می‌افتد.

در ماه گرفتگی جزئی بخشی از ماه به خاطر سایه زمین تیره رنگ می‌شود. در ماه گرفتگی کلی، سایه زمین تمام ماه را در بر می‌گیرد و چون نوری به ماه نمی‌رسد، قاعدتا رنگ ماه باید عوض شود. این رنگ قرمز مایل به نارنجی است.

ماه گرفتگی زیبای ۱۱ بهمن

در سی و یکم ژانویه (۱۱ بهمن ۱۳۹۶) سه اتفاق جالب برای کره ماه می‌افتد که این ماه گرفتگی را به یکی از رویدادهای نجومی برتر سال ۲۰۱۸ تبدیل می‌کند. این سه پدید عبارت اند از: ماه گرفتگی کلی، ماه آبی (بلو مون) و ابر ماه (سوپرمون).

ماه گرفتگی کلی را که توضیح دادیم به چه علت خواهد بود. این ماه گرفتگی در حالی صورت می‌گیرد که ماه در نزدیک‌ترین فاصله خود به زمین است. ناسا اعلام کرده است ماه در این حالت ۱۴ درصد روشن‌تر از روزهای دیگر خواهد بود. ماه آبی به پدیده‌ای اطلاق می‌شود که ۲ سوپرمون را در یک ماه شاهد باشیم. در روزهای اول ماه ژانویه شاهد یک ابر ماه بودیم. حال با گذشت کمتر از یک ماه، بازهم شاهد یک ابرماه هستیم. این پدیده را ماه آبی می‌نامند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که ماه آبی صرفا یک اصطلاح است و ماه به رنگ آبی ظاهر نمی‌شود. (البته باید گفت زمانی که اتفاقات خاصی در زمین رخ دهد، مثلا انفجار آتشفشان‌ها، ماه امکان دارد به رنگ آبی ظاهر شود).

ماه خونین blood moon

با گذر کردن ماه از سایه زمین، دیگر نور مستقیم خورشید به ماه نمی‌رسد. پس ماه رنگ نقره‌ای فام همیشگی خود را در این مدتی که در سایه زمین است از دست می‌دهد. نور خورشید غیر مستقیم درحالی که از جو زمین عبور می‌کند و انرژی آن گرفته می‌شود، به ماه می‌رسد. در فیزیک خوانده‌ایم که نور با انرژی بالا به رنگ آبی و سفید مایل است و نور با انرژی پایین به رنگ قرمز و نارنجی مایل است. پس ماه در این مدت به رنگ قرمز درمی‌آید که به اصطلاح ماه خونین نامیده می‌شود.

ابر ماه خونین آبی را کجا می‌توان دید؟

باتوجه به توضیحات فوق این دقیقا اسمی است که می‌توان برای ماه گرفتگی ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ انتخاب کرد. این پدیده هر ۱۵۰ سال یک‌بار اتفاق می‌افتد. ماه در کشور ایران، در روز ۱۱ بهمن قبل از غروب آفتاب طلوع می‌کند و در ساعت ۲۲ به اوج مداری خود می‌رسد. در این ساعت می‌توانیم شاهد ابرماه پرنور در بالای سر خود باشیم. اما ماه گرفتگی زودتر اتفاق می‌افتد.

ما در خاورمیانه می‌توانیم در هنگام طلوع ماه در بعد از ظهر نزدیک غروب، ماه گرفتگی را شاهد باشیم. ما در خاورمیانه نمی‌توانیم شاهد شروع ماه گرفتگی باشیم چرا که در زمان شروع ماه گرفتگی، ماه در ایران هنوز طلوع نکرده است. گرفتگی از ساعت ۱۶:۲۰ آغاز و تا ۱۷:۲۰ ادامه خواهد داشت. برای دیدن ماه گرفتگی کلی که به رنگ قرمز در می‌آید، باید هنگام غروب خورشید به سمت شرق در افق نگاه کنید. برای دیدن آن باید کمی خوش شانس باشید. هرچه به شرق کشور نزدیک‌تر باشید، راحتت‌تر ماه خونین را شاهد هستید.

اگر می‌خواهید در شب هنگام بالای سر خود این پدیده را شاهد باشی، باید مانند دانشمندان به آلاسکا یا ایالات متحده آمریکا سفر کنید.

همچنین بخوانید:   امشب ماه تبدیل به یک ابر ماه خواهد شد. امشب حتما ماه را ببینید!

منبع: ناسا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “همه چیز درباره ماه گرفتگی کلی ۱۱ بهمن”

قالب تفریحی