چرا آب دریا برخی مواقع آبی براق می‌شود؟

مجموعه: علمی تعداد بازدید: 29
چرا آب دریا برخی مواقع آبی براق می‌شود؟

برخی مواقع در نزدیکی سواحل دریا، لحظه جالبی پیش می‌آید و آب به رنگ آبی براق می‌شود. این پدیده مدتی است سوژه عکاسان زیادی شده است. در این مقاله مختصر بررسی خواهیم کرد که چرا دریا برخی مواقع به این حالت تبدیل می‌شود.

همانطور که می‌دانید در دریا موجودات زیادی زندگی می‌کنند. یکی از این موجودات پلانکتون نام دارد. پلانکتون ها موجودات ذره بینی هستند که از خود نور ساطع می‌کنند. بسیاری از آن‌ها مانند کرم شب تاب درخشش دارند و از خود نور ساطع می‌کنند. رایجترین رنگ برای درخشش آن‌ها، آبی کاربنی است. این رنگ در آب دریا، صحنه‌ای شگفت‌انگیز را برای عکاسان رقم می‌زند.

جالب است بدانید در دریا نورهای دیگری هم تولید می‌شود. مثلا نوهی ماهی آزد وجود دارد که از خود نور قرمزی تولید می‌کند. تولید نور یکی از راه‌هایی است که برخی جانوران برای دفاع از خود و یا جلب جفت تولید می‌کنند.

پژوهشی انجام شده است که ادعا دارد بیش از ۷۰ درصد از گونه‌های ساکن دریا از خود درخشش دارند. چون چشم ما طول موج‌های خاصی را فقط آشکار می‌کند، ما همه آن‌ها را نمی‌توانیم ببینیم. پس اگر در ساحلی درحال قدم زدن بودید و نورهای خاص و زیبایی در آب دریا مشاهده کردید، تعجب نکنید، زندگی در آب جاری است.


مقاله مرتبط:    عروس دریایی ، زیبا یا خطرناک؟!

منبع: ایلیاد

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چرا آب دریا برخی مواقع آبی براق می‌شود؟”

قالب تفریحی