اثرات مخرب گرمایش جهانی بر سلامت روان بشر

مجموعه: اسلایدشو, علمی تعداد بازدید: 40
اثرات مخرب گرمایش جهانی بر سلامت روان بشر

قطعا همه ما تا به حال با موضوع گرمایش جهانی و افزایش دمای کره زمین شنیده‌ایم. لازم نیست تا دانشمند باشید و متوجه شوید گرمایش جهانی چه اثرات سویی بر محیط زیست به‌جای می‌گذارد. به تازگی برخی پژوهشگران برجسته آمریکایی ادعا کردند که این تغییرات، حتی در سلامت روان عموم مردم نیز تاثیرگذار است!

جالب اینجاست که دانشمندان اعتقاد دارند که این اثرات در کل عموم مردم زمین است و فقط منحصر به مردمی نیست که بیشترین اثر را از گرمایش جهانی می‌برند. گرمایش جهانی در برخی از کشورهای جهان از جمله ایران، بیشترین تاثیر را دارد. به اعتقاد دانشمندان گرمایش جهانی در سلامت روان و جسمی تمامی مردمان کره زمین تاثیر بدی دارد. بیماری‌های قلبی و ریوی، سوءتغذیه، آسم و بیماری‌های حشرات مانند زیکا از جمله این موارد است.

همچنین بخوانید:   گرمایش جهانی یک پیش‌بینی نیست، درحال اتفاق اقتادن است.

اثرات روانی گرمایش جهانی، بسیار بدتر از بقیه است. به عنوان مثال وقتی خشکسالی و یا سیلی بزرگ اتفاق می‌افتد، رنجی به انسان‌ها منتقل می‌کند که پا برجا می‌ماند. آمارها نشان می‌دهد بعد از هر حادثه طبیعی، میزان خودکشی در آن منطقه زیادتر می‌شود و امید به زندگی هم به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. همچنین ثابت شده است بعد از هر حادثه طبیعی، برخی از افراد به سندرومی به نام PTSD دچار می‌شوند. این بیماری، اختلال اضطراب پس از سانحه نام دارد.

همچنین واضح است افرادی که بعد از حادثه طبیعی، به شهر یا کشور دیگر نقل مکان می‌کنند عموما دچار به احساس عدم امنیت، هویت و استقلال می‌کنند. افرادی هم که پس از هر حادثه طبیعی به مکان دیگر نقل مکان نکنند، کاهش کیفیت مواد غذایی و خاطرات گذشته، ذهن و جسم آنان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

حتی اگر در مکانی زندگی کنیم که گرمایش جهانی کمترین اثرات منفی را داشته باشد، بازهم با دیدن اخبار از بین رفتن محصولات و کشته شدن هم نوعان خود، افراد از نظر روانی دچار پریشانی می‌شوند. بی‌شک دیدن نابود شدن هم نوعان خود، هیچ‌گاه لذت بخش نیست و همواره تاثیرات منفی بر روان انسان‌ها بر جای می‌گذارد.

متوسط مصرف موارد روانگردان و دخانیات، بعد از هر حادثه طبیعی در آن مکان بیشتر از قبل می‌شود. هیچ کس نمی‌تواند اثرات بد جسمی و روحی حادثه‌های طبیعی را برای انسان‌ها انکار کند. حوادث طبیعی با وجود گرمایش جهانی، تشدید شده است.

آینده خوبی در انتظار سلامت روان بشر نیست. با دیدن اخباری که روز به روز از افزایش دمای دریاها، خشکسالی و سیل سخن می‌گویند، سلامت بشر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. همواره شندیده‌ایم که گرمایش جهانی درصورت کنترل نشدن، روز به روز بیشتر می‌شود و اثرات آن هر ساله بیشتر می‌شود.

گویی تمام هستی به هم متصل است. گویی هرکار بد و خوبی که انجام دهیم، نهایتا به خود ما بازمی‌گردد. هیچ وقت نباید فراموش کنیم که هرگاه به محیط زیست خود ضربه می‌زنیم، درواقع داریم به خودمان ضربه می‌زنیم. ما انسان‌ها به لطف هوش بالایی که داریم، همواره توانستیم در تاریخ بر مشکلات خود غلبه کنیم. فقط باید بخواهیم که بر محیط زیست خود کمتر ضرر وارد کنیم. مصرف بیش از اندازه برق، سوخت، کالای لوکس، لباس و مواد غذایی باعث افزایش تقاضا و تولید می‌شود که آسیب به محیط زیست را در پی دارد.


مقاله مرتبط:   جنگ جهانی بعدی بخاطر غذا خواهد بود! گرمایش جهانی درحال نابودسازی زمین است

منبع: ایلیاد

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “اثرات مخرب گرمایش جهانی بر سلامت روان بشر”

قالب تفریحی