اولین دارو ضد ویروس زیکا و دنگی در مطالعات اخیر کشف شد

مجموعه: دانستنی های علمی, علمی تعداد بازدید: 563
اولین دارو ضد ویروس زیکا و دنگی در مطالعات اخیر کشف شد

زیکا و تب دنگی دو بیماری ویروسی هستند که چند سال اخیر قربانیان زیادی در سراسر جهان به ویژه مناطق استوایی گرفته‌اند. این دو ویروس از طریق پشه به انسان منتقل می‌شوند. تا کنون دارویی برای مقابله با این ویروس ها ساخته نشده بود اما بر اساس یک مطالعه جدید منتشر شده در Cell Reports، یک مهارکننده مولکولی کوچک که توسط محققان در Yale و استنفورد آزمایش شده است ممکن است پاسخی برای جلوگیری از گسترش پاتوژنهای(عوامل بیماری‌زا) مضر پشه از جمله زیکا و ویروس های دنگی باشد.

نام این مولکول  NGI-1 دوبل شده است که توسط Joseph Contessa استادیار داروشناسی دانشکده پزشکی شناسایی شد. تیم Contessa در همکاری با محققان استنفورد تحقیق کردند که آیا NGI-1 می تواند از تکثیر ویروس‌ها در سلول های میزبان جلوگیری کند یا خیر.

نتایج آزمایش مولکول جدید بر عفونت ناشی از ویروس های زیکا و دنگی

در این آزمایشات تیم تحقیقاتی سلول های انسانی را با ویروس های دنگی یا زیکا آلوده و با مولکول NGI-1 درمان کرد. آنها دریافتند که این درمان مولکولی به طور قابل توجهی تکثیر ویروس ها و همچنین عفونت در سلول ها را محدود می کند. آزمایشات آنها این تئوری را ثابت کرد که NGI-1 به طور خاص یک آنزیم درون سلول ها (که ویروس‌ها از آن برای کپی کردن خود استفاده می کنند) را هدف قرار می‌دهد.

علاوه بر این، تیم تحقیقاتی دریافت که در حالی که NGI-1 فعالیت ویروسی را محدود کرده است، بر سایر سلول ها تأثیر نمی گذارد، که نشان دهنده کم بودن سمیت یا عوارض جانبی درمان با این مولکول است. محققان خاطر نشان کردند که به علت آنکه مولکول آنزیم مشترک را برای سلول های میزبان، به جای ویروس های فردی هدف قرار می دهد، این یافته ها می‌تواند برای دیگر ویروس های مشابه مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر Contessa گفت:

“گزارش ما برای اولین بار نشان می دهد که ما می توانیم از یک مهار کننده مولکولی کوچک برای جلوگیری از عفونت خانواده ویروس های فلاویویرا استفاده کنیم. این گروه شامل زیکا، دنگ، غرب نیل و ویروس های تب زرد است که صدها میلیون نفر را در هر سال در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهند.”

این تیم قصد دارد مولکول جدید را به عنوان یک دارو برای درمان عفونت های ویروسی که در حال حاضر هیچ درمان ضد ویروسی برای آن تایید نشده است، توسعه دهد. Contessa اظهار کرد چنین درمانی نه تنها به افراد آلوده کمک می کند، بلکه به صورت بالقوه از گسترش و شیوع آن نیز جلوگیری می کند.


مترجم: رضا پناهی

منبع: Yale University

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “اولین دارو ضد ویروس زیکا و دنگی در مطالعات اخیر کشف شد”

قالب تفریحی