دانشمندان مولکول عشق را با عوارض کمتر تولید کرده‌اند

مجموعه: دانستنی های علمی, علمی تعداد بازدید: 409
دانشمندان مولکول عشق را با عوارض کمتر تولید کرده‌اند

سالهاست که مطالعه بر روی مولکول های موجود در بدن موجودات زنده به ویژه مولکول (هورمون) عشق رونق خاصی پیدا کرده. دانشمندان با شناسایی این هورمون ها می‌توانند درمان‌هایی برای بیماری های خاص ایجاد کنند. نسخه جدید و پیشرفته ” مولکول عشق ” اکسی‌ توسین توسط محققان دانشگاه کوئینزلند توسعه یافته است. تیمی از موسسه علوم انسانی مولکول UQ یک شکل مصنوعی از هورمون ایجاد کرده است که به احتمال زیاد عوارض جانبی دارد.
دکتر Markus Muttenthaler پژوهشگر UQ معتقد است که این هورمون با توانایی حفظ روابط سالم بین اشخاص و مرز بندی های روان شناختی سالم با افراد دیگر مانند احساس مادرانه، پیوند مشارکتی، تعاملات اجتماعی و پاسخهای اضطراب و استرس در ارتباط است.

وی در ادامه افزود:

“مشکل اکسی توسین این است که تعدادی گیرنده را فعال می کند که بعضی از این ها می توانند به عوارض جانبی ناخواسته منجر شوند. برای مثال در صورت استفاده بیش از حد طولانی و یا مقدار زیاد اکسی‌توسین می تواند عوارض جانبی جدی مانند مشکلات قلبی عروقی یا آسیب رحم داشته باشد.”

ترکیب جدیدی که این تیم توسعه داده اند به اندازه اکسی‌توسین قوی است اما ثابت کرده‌اند که بهگزینی برای گیرنده اکسی‌توسین پیشرفت کرده و به طور بالقوه عوارض جانبی خطرناک را کاهش می دهد. این مولکول جدبد سلول های عضله قلب را فعال نکرد و یک الگوی انقباض منظم را در بافت رحم تولید کرد که نشان دهنده ایمنی برای مادر و نوزاد است.

ساختار شیمیایی اکسی توسین

این گروه مولکول جدید را با ایجاد تغییرات کوچک در ساختار اکسی‌توسین ایجاد کرده‌اند که باعث کاهش فعالیت گیرنده های مرتبط با برخی عوارض جانبی شد. Oxytocin به عنوان یک دارو برای انواع مختلفی از بیماری هایی مانند اوتیسم، میگرن، اسکیزوفرنی، اضطراب و استرس مورد بررسی قرار گرفته است.

محققان همچنین ترکیب جدید را در یک مدل موش آزمایش کردند. این نمونه ها که با ترکیب جدید درمان شدند سریعا با ترس اجتماعی مقابله کردند و توان بالقوه درمانی برای درمان اختلال اجتماعی و اضطراب و یا اوتیسم را برجسته کردند.

دکتر Muttenthaler در پایان گفت:

“ترکیب جدید نه تنها یک گام امیدوار کننده برای درمان های آینده است بلکه برای درک نقش گیرنده اکسی توسین در سلامتی و بیماری نیز مهم است. ما امیدواریم که تامین مالی برای بهبود خواص دارویی این ترکیب جدید و انجام مطالعات بیشتر صورت گیرد.”


مترجم: رضا پناهی

منبع: The University of Queensland

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دانشمندان مولکول عشق را با عوارض کمتر تولید کرده‌اند”

قالب تفریحی