زادروز زنده‌یاد ناصر حجازی

مجموعه: عکس منتخب امروز تعداد بازدید: 532
زادروز زنده‌یاد ناصر حجازی

عکس روز ۲۳ آذر ۱۳۹۶

 

ناصر حجازی

ناصر حجازی  مربی و بازیکن فوتبال ایرانی بود. او دروازه‌بان اول تیم ملی فوتبال ایران در دهه ۱۳۵۰ بود و ۲ قهرمانی در جام ملت‌های آسیا، ۱ قهرمانی در بازی‌های آسیایی و شرکت در المپیک و جام جهانی فوتبال را در کارنامه دارد. وی هم‌چنین به همراه تیم تاج اسبق (استقلال کنونی) قهرمانی در جام تخت جمشید و جام باشگاه‌های آسیا را تجربه کرده‌ بود.

حجازی در دوران مربی‌گری هم تیم استقلال تهران را به نایب‌قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا و قهرمانی لیگ آزادگان رساند. ایشان به عنوان بزرگترین اسطوره باشگاه استقلال شناخته می‌شوند

فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال حجازی را دومین دروازه‌بان برتر قرن بیستم قاره آسیا پس از محمد الدعایه عربستانی معرفی کرده‌است. ضمن آنکه حجازی به عنوان چهل و یکمین دروازه‌بان برتر قرن بیستم جهان از نگاه فدراسیون آمار و تاریخ فوتبال جهان برگزدیه شده است.

ناصر حجازی و غلامرضا تختی تنها چهره‌های ورزشی هستند که نام آنها در مجموعه کتاب در دست چاپ مفاخر و نام آوران ایران زمین در کنار نام‌هایی چون ابوعلی سینا، سعدی شیرازی، حکیم ابوالقاسم فردوسی، عطار نیشابوری، امیر کبیر، کمال الملک، جلال آل احمد، پروین اعتصامی، محمود حسابی، علی شریعتی و جعفر شهیدی قرار گرفته است.

منبع: ویکیپدیا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “زادروز زنده‌یاد ناصر حجازی”

قالب تفریحی